“Bağımlılıklarla Mücadelede Yanınızdayız”

Yeşilay Haftası, bağımlılıklardan uzak, sağlıklı bir yaşama dikkat çekmek üzere her yıl 1-7 Mart tarihleri arasında kutlanmaktadır. Yeşilay Haftası'nda sigara, uyuşturucu ve alkollü içkilerin topluma, aileye, bireye zararları anlatılır.

Bağımlılık; birey ile nesne arasında kurulan ve süreklilik özelliği olan boyutlu bir ilişkidir. Bu ilişki bireyin isteği ile başlasa da zaman içinde bireyin özerkliğini ortadan kaldıran bir özellik taşımaktadır. Bu durum zaman içinde bireyde o zamana kadar olmayan bazı tutumlar geliştirmesine yol açar. Gerek iç gerekse dış dünya ile ilişkilerinde sorunlar doğmasına neden olmaktadır.

Sigara ve Tütün Bağımlılığı

Tütün dumanında; amonyak (kimyasal temizleyici), karbonmonoksit (egzoz gazı), naftalin (güve ilaçlama), kadmiyum (araba akülerinde, pillerde), aseton (oje ve kimyasal çözücü) gibi 4000'den fazla kimyasal madde vardır. Bunlardan en az 250'sinin zararlı olduğu ve 50'den fazlasının da kansere neden olduğu bilinmektedir. Bu kimyasal maddeler tütün dumanında oldukça fazla miktarda bulunmaktadır.

Tütün ürünleri sadece içene değil, çevresindekilere de zarar vermektedir. Dumanı ile etrafa yayılan zararlı maddeler sadece nefesle değil, cilt üzerinden de emilerek vücuda zarar verebilir. Kana rahatlıkla karışarak vücudun bütün organlarını olumsuz etkiler.

Sigarayı kendi kendinize bırakabileceğiniz gibi, ihtiyaç duymanız halinde bu konuda uzman kişilerden de yardım alabilirsiniz. Bunun için; ALO 171 Sağlık Bakanlığı Sigara Bırakma Danışma Hattı’ nı arayarak ihtiyacınız olan desteği alabilirsiniz.

Uyuşturucu Bağımlılığı

Uyuşturucu bağımlılığı, vücudun işlevlerini bozan maddelerin kullanılması, bundan dolayı zarar görülmesine rağmen bu maddelerin kullanımının bırakılamamasıdır.

Kişiler genellikle uyuşturucuyu ilk denediklerinde kullanımını kontrol edebileceklerini düşünürler. Oysa bir kez madde kullanmak bile son derece risklidir. İlk kullanımdan sonra tekrar tekrar madde alma isteği doğar. Aynı etkinin sağlanması için maddeyi kullanma sıklığı ve miktarı artar. Bağımlılık yavaş yavaş, sinsice gelişir ve kişi genelde bağımlı olduğunun farkına bile varmaz. Bağımlılık bir beyin hastalığıdır. Bağımlılıkla mücadelede mutlaka uzman kişilerden, kuruluşlardan destek alınız.

Yazının tamamına Sağlık Bakanlığımıza ait resmi web sayfasının aşağıdaki linkinden ulaşabilirsiniz:

           http://www.saglik.gov.tr/TR/belge/1-45038/bagimliliklarla-mucadelede-yaninizdayiz.html

2 Mart 2016 Çarşamba 09:15:25
( Güncellenme : 2 Mart 2016 Çarşamba 09:36:58)
Görüntülenme Sayısı : 158