2016 Yılı İlk ASKOM Toplantısı Yapıldı

Ordu İl Sağlık Müdürlüğü koordinatörlüğünde, il genelinde acil sağlık hizmeti ile ilgili kurum ve kuruluşlar arasındaki koordinasyon ve işbirliği sağlamak üzere kurulan İl Acil Sağlık Hizmetleri Koordinasyon Komisyonu (ASKOM)’nun 2016 yılının ilk değerlendirme toplantısı, Ünye Devlet Hastanesi’nde yapıldı.

Ordu İl Sağlık Müdürü Dr. İsmet Kolomuç başkanlığında yapılan toplantıya, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Çetin Gündoğdu, Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği Tıbbi Hizmetler Başkanı Uzm. Dr. Kubilay Vural, Ordu kamu ve özel hastane yöneticileri katıldı.

2002 yılında 2 acil sağlık hizmetleri istasyonu ile Ordu’da hizmet vermeye başlayan 112 Acil Sağlık Hizmetlerinin, 2015 yılı itibari ile neredeyse 18 kat artarak 36 acil sağlık hizmetleri istasyonuna ulaştığını belirten Dr. İsmet Kolomuç, konuşmasını şöyle sürdürdü;

“İlimizde, 112 acil sağlık hizmetleri istasyonu başına düşen vaka sayısı her geçen yıl artıyor. Son açıklanan nüfus verilerinde, Ordu merkez nüfusu 202 bin civarında, yaklaşık 40 bin kişiye 1 112acil sağlık hizmetleri istasyonu düşüyor. İstasyon başına günlük ortalama 8 vaka düşmesi gerekirken, bizim istasyonlarımız günlük 12 civarında vakaya ulaşıyor. İstasyon sayımız 13 yılda neredeyse 18 kat arttı ama yine de, olması gerekenin üstünde çalışıyor istasyonlarımız. Bizler 112 acil sağlık hizmetleri istasyon planlamasını yaparken baktığımız en önemli kriterlerden biri istasyonlarımızın yaptığı vaka sayısı. Bu nedenle, ilerleyen zamanda vatandaşlarımıza daha iyi hizmet vermek adına, ihtiyacı olan ilçelerde, yeni 112 acil sağlık hizmetleri istasyonu açmayı planlıyoruz.

112 Acil Çağrı Hattına gelen çağrılar ve hastane acillerine başvurular hakkında da bilgi veren Dr. İsmet Kolomuç;

2015 yılında 793.579 çağrı, 112 acil servis hattına ulaştı. Bu çağrıların %83’ünü asılsız çağrılar oluşturuyor. Halkımızdan bu konuda duyarlılık bekliyoruz. Ayrıca siz hastane yöneticilerimizden de,  asılsız çağrıların önüne geçmek, trafikte ambulansa yol verilmesi konusunda Bakanlığımızın başlattığı 112 Medya Kampanyasına destek bekliyoruz.

2015 yılında geçen yıllara oranla, kamu-özel tüm hastane acillerimize başvuru sayısı da arttı ve 1.259.212 oldu. İl genelinde günlük acillerimize başvuru sayısı ise ortalama 3500 civarında” dedi.

Toplantıda, hastanelerdeki yatak doluluk oranlarına ve il dışı sevklere de değinen Dr. İsmet Kolomuç şunları söyledi;

“2015 yılı itibariyle yoğun bakım yatak doluluk oranları ve genel yatak doluluk oranlarımız geçmiş yıllara oranla yükselişe geçti. Özellikle kamu ya da özel hastanelerimizin yoğun bakımında yer olmadığı için hastalarımızı il dışına sevk etmek durumunda kalıyoruz.

İlimizden en çok il dışı nakil sıralamasında bu yıl da çok değişim olmadı. 2015 yılında sırasıyla; kalp ve dolaşım sistemi hastalıkları, solunum sistemi hastalıkları, travma, nörolojik hastalıklar ve kadın doğum hastalıkları ön tanısıyla hastalarımızı sevk ettik.

Fatsa Devlet Hastanemizin inşaat nedeniyle kapalı olmasından dolayı, Ünye Devlet Hastanesi’nde bu yıl bir yoğunluk yaşandı.  Nisan ayının başında hizmete açmayı planladığımız Fatsa Devlet Hastanemizin yeni binası hizmete girince oluşan bu yoğunluk düşecek. Ünye Devlet Hastanesi çalışanlarına yaşadıkları bu yoğunlukta gösterdikleri özveriden dolayı ayrıca teşekkür ediyorum.

Toplantıda, gerekmedikçe sevk yapmayın diyen Dr. İsmet Kolomuç konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Gerekmedikçe sevk yapmayın çünkü sevk yapacağımız iller de çok dolu, yığılma oluyor, yatak yeri olmuyor, bu durumda mağduriyetler yaşanıyor.  Şartlar uygunsa elbette hastalarımızı bekletmekten yana değiliz.

Sevkler konusunda cezai müeyyide uygulamaktan yana değiliz ama hasta mağduriyeti olursa gerekeni yaparız. Hekimler olarak, vicdanlarımızı her daim diri tutmalıyız ve hastalarımızı kendi yakınlarımız gibi görmeliyiz ve öyle davranmalıyız. Bizim için ‘önce insan’ geliyor. Bütün hizmetlerimiz, gayretimiz, çabamız insanlarımızı yaşatmak için. ”

İl dışına sevk yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiği, hasta kabulü ve hastaneler arası nakillerde yaşanan sıkıntılar, mevcut hasta nakil ambulanslarının bakım ve onarımlarına değinilen toplantı, karşılıklı soru, cevap ve görüş alış-verişiyle devam etti.

İSMBasın

2 Şubat 2016 Salı 15:53:51
( Güncellenme : 2 Şubat 2016 Salı 16:30:04)
Görüntülenme Sayısı : 514

Galeri