Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinatörleri Eğitimi Yapıldı

Organ ve Doku Nakli Bölgesel koordinasyon toplantısı 8 ilin katılımıyla Ordu İl Sağlık Müdürlüğü koordinasyonunda yapıldı.

Ordu Devlet Hastanesi toplantı salonunda gerçekleştirilen eğitime Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Ordu İl Sağlık Müdürü Dr. İsmet Kolomuç, Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Köksal, Ordu Halk Sağlığı Müdürü Dr. Çetin Gündoğdu, Ordu Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Dr. Murat Küçükoğlu, Organ ve Doku Nakli Samsun Bölge Koordinasyon Merkezi Müdürü Dr. Mehmet Kazak, Üniversite Öğretim Üyeleri, Ordu, Samsun, Trabzon, Rize, Giresun, Amasya, Tokat, Sinop illerinin Organ ve Doku Nakli Koordinatörleri katıldı.

Program açılışında bir konuşma yapan Vali İrfan Balkanlıoğlu, “Organ ve Doku Nakli Samsun Bölge Koordinasyon Merkezinin öncülüğünde, bölgedeki birçok ilin birlikte emek sarf ederek organ bağışı konusunda bir farkındalık oluşturarak, vatandaşın duyarlılığını artırma çalışmasıyla organ ve doku nakli bekleyen birçok çaresiz hastanın derdine derman olmak, son derece önemli bir çaba. Bu çaba ve gayret, her türlü kutsallığın üzerinde. Bu toplantının da Ordu’da yapılıyor olması bize onur veriyor. İnsan hasta olduğu zaman ölmek istemiyor. Hele hele organ bekleyen birisi  için ne kadar acı ve yakınları ne kadar çaresizce bu durumu seyrediyorlar. Organ bağışı çok büyük bir bağış. Hayat bahşetmek gibi bir şey. Kuran-ı Kerimde de vardır. ‘Bir insanı yaşatmak, bütün insanlığı yaşatmak gibidir. Bir insanı öldürmek, tüm insanlığı öldürmek gibidir’ diye. Bundan dolayı organ bağışı son derece sevap ve bağışların en büyüğü. Sonuçta hayat bağışlıyorsunuz. Zaten hocalarımız da bu konuyu son zamanlarda çok güzel işliyorlar.  Organ bağışı çok büyük bir ihtiyaç. Dünyanın bir çok ülkesinde çok daha fazla bağışlar yapıldığı halde, maalesef ülkemizde çok fazla bağış yapılmıyor. Bunun acısını ve ıstırabını çekiyoruz.  Bu çabanızdan dolayı sizleri kutluyorum” dedi.

Program Ordu İl Sağlık Müdürü Dr. İsmet Kolomuç’un konuşmasıyla devam etti. Dr. İsmet Kolomuç Konuşmasında;

“Ülkemizde doku ve organ nakli bekleyen hastalarımızın sayısı her geçen gün artmaktadır. Hastalarımız büyük bir ümitle kendisi için uygun olan organı bulacağı günü beklemektedir. Tüm organ nakilleri arasında en büyük payı böbrek nakli almaktadır ve yine en çok böbrek nakli için sıra beklenmektedir. Bu Hastalarımız kronik renal yetmezliğe girdikten sonra diyaliz cihazına bağlanmakta ve uzun yıllar haftada birkaç gün makineye bağlı konforu düşük bir hayata mahkum olmaktadırlar ve uygun böbrek bulunmazsa kaçınılmaz son ölümü beklemektedirler.

Aynı şekilde yüz derisi nakli insanı yeniden hayata bağlamakta. En önemli organ nakillerinden olan kalp nakli hasta için dramatik sonun bir anda ailesi ve sevenleri ile beraber yeniden hayat bulmanın mucizevi kurtuluşuyla büyük bir sevinç ve mutluluğa koşmaktadırlar.

İnsanlarda en kıymetli olgu insanların derdiyle dertlenmektir. ‘Bir İnsan Bir Alemdir’ anlayışıyla, insanların yeniden hayata dönmesi veya kaçınılmaz son olan ölümden kurtulması alemin yeniden dirilişi gibi makes bulacaktır.

Başta sağlık çalışanlarını ve toplumun tüm bireyleri organ ve doku bağışı konusunda ilgili olmaya davet ediyor, Bir organ, bir hayat düsturuyla yaklaşım sergileyerek insanları yaşatma noktasında duyarlı olmaya davet ediyoruz.

Ordu ilimiz organ bağısı konusunda Türkiye geneli 16. Sırada olup, her geçen yıl da bağışçımız artmaktadır. Ordu halkına duyarlılıklarından dolayı teşekkür ediyorum.

Tüm çalışmalarıma rağmen, yaşamla ölüm arasında ümitle organ nakli bekleyenlerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu hususta yılmadan daha çok çalışacağız ve organ bağışı konusunda toplumsal duyarlılığı, farkındalığı ve bilincin üst seviyelere çıkarılması için tüm gücümüzle gayret göstereceğiz.

Ümitle bekleyen bu gönüllerin feryadına ses vereceğiz, bu duyarlılığımızı herkesin daha da fazla taşıması ümidiyle hepinizi saygı ve sevgilerimle selamlıyorum” dedi.

Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Köksal ise konuşmasında; “Samsun Bölge koordinatörlüğü olarak, Türkiye’de çok ileri seviyede olduklarını, Ordu’nun da bu seviyeyi yakalamalarında çok büyük katkısı olduğunu ifade etti. 

Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Köksal konuşmasını şöyle sürdürdü;

 “Bölgemizde son birkaç seneden beri organ ve doku nakliyle ilgili bağışlar hız kazanmış durumda. Hepimizin çabası organ ve doku bekleyen hastalarımızın bir an önce normal hayatlarına dönmesi. Biz diğer illere fark atıyoruz. Bu tür toplantılar her yerde yapılmıyor. Ordu organ naklinde 16 değil daha da yukarı sıralarda. Biz bunları nüfusa oranlarsak Ordu daha yüksek sıralarda olacaktır. Bölge adına Sağlık Bakanlığımızdan bir teşekkür almakta bizlere nasip oldu. Biz Samsun Bölge Koordinasyon Merkezi adına aldık. Bundan dolayı da büyük mutluluk ve gurur duyduk bölge adına.”        

Sağlık Bakanlığı’nın organ ve doku nakli konusunda her türlü imkan ve olanağı sağladığını belirten Organ ve Doku Nakli Samsun Bölge Koordinasyon Merkezi Müdürü Dr. Mehmet Kazak, toplantıda yaptığı sunumda şunları kaydetti;

“Sağlık Bakanlığımız, organ ve doku bağışı konusuna çok önem veriyor. Organ ve Doku Nakli Samsun Bölge koordinatörlüğü olarak son 2-3 yıldır çok ciddi bir ilerleme kaydettik. Bölge olarak donör sayımız 2012’de 27 iken, 2013’te 41, 2014’te 43, 2015’te ise 45 oldu. Nüfustaki donör sayısına oranladığımızda, organ ve doku bağışında bölge olarak 2. sıradayız. Organ bağışında bulunan birisi, aynı anda 7 kişiye hayat verebiliyor. Samsun Bölge koordinasyon Merkezi olarak, son 2,5 yılda toplam 300’e yakın organ ve dokunun dağıtımını yaptık. Organ ve doku nakli yaptığımız insanların pek çoğu yaşıyor. Organ ve doku nakli bekleyen insanların tek çaresi ve yaşama tutunabilmeleri, organ ve doku nakline bağlı.”

Toplantıda, Ondukuz Mayıs Üniversitesi Anestezi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Dilek ‘Beyin Ölümü’, Ordu Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi Nefroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Karataş ‘Organ Naklinin Önemi’, Ordu Müftülüğü Aile ve İrşaddan Sorumlu Vaizi Burhan Al ‘Organ Bağışının Dini Yönü’, Organ ve Doku Nakli Ordu İl Koordinatörü Dr. Selçuk Yücesan ‘Ordu İli Organ Naklinin Durumu’, hakkında sunum yaptılar.

Toplantı, interaktif  paylaşımlar ve Toplum Sağlığı Merkezlerinde çalışan görevlilere yönelik ‘Organ ve Doku Nakli Kabulü ve E-Nabız’ ile ilgili bilgilendirmenin ardından sona erdi. 

İsmBasın

19 Ocak 2016 Salı 17:00:46
( Güncellenme : 20 Ocak 2016 Çarşamba 14:01:54)
Görüntülenme Sayısı : 477

Galeri