Olay yerinde 112 Acil Yardım Ekiplerine vatandaşlarımızın nasıl yardımcı olacağı konusunda İl Sağlık Müdürü Dr. İsmet Kolomuç bir açıklama yaptı;

“Bizim halkımız yardım noktasında çok duyarlı, bir kaza ya da başka bir acil durum olunca hemen yardım etmeye çalışıyor. Olaya kayıtsız kalmamaya çalışıyor. Vatandaşlarımızın duyarlı olması, yardım etmeye çalışması elbette çok güzel bir davranış ama bazen tamamen iyi niyetle yardım etmeye çalışsanız da, yanlış bildiğiniz uygulamalar yüzünden hastaya zarar verebilirsiniz.

Vatandaşımız acil bir durumla karşılaştı, örneğin bir trafik kazası var. Böyle bir durumda kazayı fark eder etmez hemen öncelikli olarak 112’yi aramaları gerekir. Bizler, vatandaşlarımızdan olay yerine sağlık ekipleri ulaştığında ve kazazedelere müdahalede bulundukları esnada onlara engel olmayacak; kendi can güvenliklerini tehlikeye atmayacak şekilde uygun bir yerde bulunmalarını istiyoruz. Kaza yerinde ikinci bir kazaya sebebiyet vermemek adına güvenlik tedbirlerinin alınması oldukça önemli. Güvenlik tedbiri alınmaması, trafik akışında vatandaşların kaza alanında seyirci olarak ilerlemesi başka bir kazaya sebebiyet verebilir. Ayrıca kazaya karışan araçların benzinli ya da LPG’li olması durumunda patlama riski oluşacağından, vatandaşlarımızın olay yerinde kendisinin ve çevresinin can güvenliğini tehlikeye sokmamak adına kesinlikle sigara içmemesi gerekir.

112 Acil Yardım Ekipleri olay yerinde yaralılara müdahale ettiği esnada vatandaşlarımız, Ekibinin işini zorlaştıracak şekilde yaralı ya da hastaya müdahale etmemesi gerekir. Ancak Acil Yardım Ekibi ile koordineli hareket ederek, onların yönlendirmeleri doğrultusunda yardımcı olabilir. 112 Acil Yardım Ekipleri yaralı ya da hastayı taşıma veya kurtarma esnasında fiziksel desteğe ihtiyaç duyabilir. Bu durumda tamamen 112 Acil Yardım Ekiplerinin yönlendirmeleri doğrultusunda yardımcı olan vatandaşlarımızın sayesinde daha etkili kurtarma ve taşıma yapılabilir. Aksi bir durum 112 Acil Yardım Ekiplerinin işini daha da zorlaştırır, faydadan çok zarar verebilir.

112 acil yardım ekipleri, mesleklerini ölüm ile yaşam arasındaki o ince çizginin tam da üzerinde icra ediyor. Ellerinin arasında kayıp giden yüzlerce hayat olduğu gibi ‘tam gitti' dedikleri anda uzun süren bir kalp masajı ile nabzın tekrar atışına da şahit olabiliyorlar. Tam da bu noktada; hayat ve ölüm çizgisinde, yapılan yanlış uygulamalar yaralı ya da hastanın ömür boyu sakat kalmasına ya da hayatını kaybetmesine neden olabilir. Vatandaşlarımız yardımcı olmak istiyorlarsa tamamen ekibin yönlendirmesi doğrultusunda hareket etmeleri uygun olacaktır. Tüm vatandaşlarımızı bu konuda duyarlılığa davet ediyorum.”

İSMBasın

4 Ocak 2016 Pazartesi 10:23:33
( Güncellenme : 4 Ocak 2016 Pazartesi 10:26:32)
Görüntülenme Sayısı : 327