“Minik 112” Uygulaması Ordu’da

Öğrencilerin Acil Sağlık Hizmeti konusunda temel bilgilerle donatılmasını amaçlayan “Minik 112” uygulaması Ordu’da başladı. İl Sağlık Müdürlüğü 112 Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğü, ilköğretim çağındaki öğrencilerin 112 Acil ve Ambulans sistemleri konusunda duyarlılıklarını, bilgi seviyelerini arttırmak amacıyla ''Minik 112 Projesi'' kapsamında eğitim başlattı. 

Altınordu Merkez İlkokulu öğrencilerine yönelik başlatılan eğitimde, öğrencilerin 112 Acil ve Ambulans sistemleri konusunda duyarlılıklarını, bilgi seviyelerini arttırmak, kaza, hastalık, yaralanma durumlarında 112‘ye nasıl ulaşacakları kavramının öğretilmesi, hangi durumlarda 112’nin aranması ya da aranmaması gerektiği ve 112 Acil Yardım Bilincinin oluşturulması amacıyla düzenlenen eğitimler İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile koordineli olarak uygulanıyor.  

112 Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğü Eğitim Birimi tarafından düzenlenen eğitimde, paramedik ve acil tıp teknisyeni olarak görev yapan eğitmenler yer aldı. Verilen eğitimin ardından miniklere broşürler dağıtıldı ve daha sonra okul bahçesinde bekletilen ambulans ve ekipmanlar öğrencilere tanıtıldı.

İl Sağlık Müdürü Dr. İsmet Kolomuç konu ile ilgili yaptığı açıklamada; ” ‘Minik 112 Projesi’  ile 112 çağrı sisteminin daha doğru ve amacına uygun kullanılacağını ve gereksiz çağrıların azalacağını düşünüyorum. Atalarımız, “Ağaç yaş iken eğilir” demiş. Bizler de bu düsturla hareket ediyoruz. Miniklerimizi bilinçlendirmek amaçlı ilimize bağlı tüm ilköğretim öğrencilerimize 2016 yılı sonuna kadar bu eğitimi vereceğiz. Miniklerimize verilecek mesajların ömür boyu yol göstereceğini ve bu yaşta verilen tüm mesajların mutlaka karşılık bulacağını düşünüyorum" dedi.

İSMBasın

15 Aralık 2015 Salı 11:30:43
( Güncellenme : 15 Aralık 2015 Salı 15:05:43)
Görüntülenme Sayısı : 331

Galeri