Yaşama Yol Ver

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 112 acil çağrı hattının gereksiz aranmasının önlenmesi ve trafikte ambulansın geçiş önceliğine özen gösterilmesi konularında toplumsal farkındalık oluşturmak amacıyla medya kampanyası başlatıldı.

Kampanya dâhilinde Altınordu Tahıl Pazarı’nda stant açılışı gerçekleştirildi. Programa İl Sağlık Müdürü Dr. İsmet Kolomuç, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Çetin Gündoğdu, Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Dr. Murat Küçükoğlu, müdür yardımcıları ve şube müdürleri katıldı.

Düzenlenen programda basın açıklaması yapan İl Sağlık Müdürü Dr. İsmet Kolomuç şu bilgilere yer verdi;

“Bakanlığımız, sağlık hizmetlerinin ulaşılabilirliğinin ve kalitesinin arttırılmasına yönelik çalışmalar kapsamında acil sağlık hizmetlerinin sunumunda ‘112 Acil Çağrı Hattının gereksiz aranmasının önlenmesi ve trafikte ambulansın geçiş önceliğine özen gösterilmesi’ konularında 2015 yılının ikinci yarısından itibaren başlatılan ve bir yıl içerisinde gerçekleştirilmesi hedeflenen 7’den 70’e vatandaşların duyarlılığının ve farkındalığın artırılması amacı ile medya kampanyası başlattı. 16 Ekim 2015 tarihinde Sağlık Bakanlığımız kampanyaya start verdi.

Bizler de ilimizde Bakanlığımızın başlattığı proje kapsamında üzerimize düşen görevi yerine getirmek amacıyla 112 acil çağrı hattının gereksiz yere meşgul edilmesini önlemek, trafikte ambulansların geçiş önceliğine özen gösterilmesiyle ilgili toplumsal farkındalığın arttırmak için 'Yaşama Yol Ver' sloganıyla başlattığı 112 medya kampanyasını tanıtmak amacıyla buraya stant kurduk.”

112 acil hattına ciddi oranda asılsız çağrılar olduğunu belirten Dr. İsmet Kolomuç açıklamasında şu bilgilere yer verdi;

“Öncelikle ‘112 acili gereksiz arama’ sloganıyla, 112 acil hattını gereksiz yere meşgul etmeyi önlemeye çalışıyoruz. Bugün Türkiye genelinde yapılan çağrıları istatistiki olarak değerlendirdiğimizde 112 Acil’e yapılan aramaların % 95’i, ilimizde ise %84’ünün asılsız çağrılardan oluştuğunu görüyoruz.  Hayati önem taşıyan bir hat ve ilimizde %84 gibi ciddi oranda gereksiz arama mevcut. Vatandaşlarımızın gereksiz olarak meşgul ettiği 112 telefon hattının aranması sırasında gerçek ihtiyacı olan hastanın ulaşamaması, kişilerin hayatını kaybetmesine ve sakat kalmasına yol açabilir. 112 Acil’i gereksiz meşgul etmeyelim ki, gerçekten ihtiyacı olan hastalarımıza ambulans gecikmesin. Gerçekten ihtiyacı olup, 112 acil hattını arayan siz ya da yakınınız da olabilir. 112 acil hattını gereksiz aramayalım ki canlar kurtulsun. Bu herkes için büyük bir sorumluluk ve aynı zamanda büyük bir mesuliyet. Şunu da belirtmek istiyorum; 112 Acil’in asılsız aranması suç ve aynı zamanda cezası mevcut.”

 

Trafikte ambulansa yol vermenin önemini de vurgulayan Kolomuç konuşmasına şöyle devam etti;

“Proje kapsamında ikinci sloganımız olan ‘Yaşama Yol Ver’ sloganıyla da, cana can katan 112 acil sağlık hizmetlerimize trafikte gerekli önceliğin verilmesi için toplumsal bilinci arttırmayı amaçlıyoruz. Zira trafikte her dakika hayati önem taşıyor.

Sürücülerimiz trafikte siren sesi duyduğunda ne yapmalı; öncelikle sakin olun, ambulansın hangi yönden geldiğini anlamaya çalışın, yavaşlayın, ani fren yapmayın, mümkünse aracınızı yolun kenarına çekin, kavşakta iseniz yola çıkmadan ambulansın geçmesini bekleyin, yol açmak için şerit değiştirecekseniz mutlaka kurallara uyun, sinyal kullanın, ambulans güvenle geçtikten sonra yolunuza kurallara uyarak devam edin, ambulansın peşinde sürat yapmayın ve uygun fren mesafesi bırakın. Ambulansa yol verme konusunda bilmeyen vatandaşlarımız için şunu da vurgulamak istiyorum; kırmızı ışıkta ambulansa yol veren sürücülerimize ceza verilmiyor.”

Kampanya boyunca birçok paydaş kurumla beraber çalışacaklarını ve çocuklara da minik 112 uygulamasıyla 112’yi tanıtacaklarını ifade eden Kolomuç konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Bir yıl sürecek olan medya kampanyamızda Ordu Valiliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Belediye, yerel medya, servis şoförleri, taksi, esnaf odaları ile işbirliği gönüllük ve sosyal medya çalışmaları şeklinde paylaşımlarımız olacak. Okullarda, personelimiz ‘minik 112’ uygulamasıyla Bakanlığımızın hazırladığı slayt ve animasyon filmlerini sunduktan sonra okul bahçesindeki ambulansı tanıtıp tek tek çocuklarımızı ambulansa bindirecekler. Tüm çocuklara bilgilendirici broşür ve promosyon malzemeleri (kalem, silgi, etiket) dağıtacak. Broşürlerin evde anne, baba ve kardeşleri ile paylaşmaları istenerek sadece çocukların değil, aynı zamanda ailelerinin de bilgilendirilmesi sağlanacak. Başka ekiplerimiz ise halkın yoğun olarak bulunduğu yerlerde stantlar açacak, halkımıza broşürler dağıtacak, 112’nin önemini vurgulayarak ‘yaşama yol ver’ ve ‘112’yi gereksiz meşgul etme mesajını verecekler."
 

Konuşmasının sonunda herkesi, 112 Acil Sağlık Hizmetini boş ve gereksiz çağrılarla meşgul etmemeye ve ambulansa yol vermeye davet eden Dr. İsmet Kolomuç; “ ‘112’yi gereksiz meşgul etme’ ve 'Yaşama Yol Ver' ki canlar kurtulsun"  dedi.

Dr. İsmet Kolomuç, katılanlara teşekkür ederek basın açıklamasına son verdi.

İSMBasın

26 Kasım 2015 Perşembe 15:56:12
( Güncellenme : 26 Kasım 2015 Perşembe 16:04:17)
Görüntülenme Sayısı : 711

Galeri