112 Acil Sağlık Hizmetleri Medya Kampanyası Başlıyor

Sağlık Bakanlığı, 2015 yılının ikinci yarısından itibaren tüm Türkiye ile aynı anda medya kampanyası başlatıyor.

 “112 Acil sağlık Hizmetleri Medya Kampanyası” tüm Türkiye ile aynı anda Ordu’da başlayacak. Sağlık Bakanlığı kampanya ile sağlık hizmetlerine ulaşılabilirliğin ve sağlıkta kalitenin arttırılması amacıyla, acil sağlık hizmetlerinin sunumunda “112’nin gereksiz aranmasının önlenmesi ve trafikte ambulansın geçiş önceliğine özen gösterilmesi “ konularında 7’den 70’e vatandaşların duyarlılığını arttırmayı hedefliyor.

Sağlık Bakanlığı’nın 5-6 Ekim’de tüm Türkiye’de aynı anda başlatacağı kampanya ile ilgili paydaş kurumların işbirliği ve desteğinin alınması amacıyla ilimizde Vali Yardımcısı Niyazi Erten başkanlığında bilgilendirme toplantısı 16 Eylül 2015 tarihinde saat 10:00’da Ordu Valiliği toplantı salonunda yapıldı.

Toplantıya, Vali Yardımcısı Niyazi Erten, İl Sağlık Müdürü Dr. İsmet Kolomuç, İl Milli Eğitim Müdürü Şaban Karataş, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekteri Dr. Murat Küçükoğlu, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Çetin Gündoğdu, Ordu Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Servet Güngör, Basın İlan Kurumu Başkanı Çetin Oranlı, Ordu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Recep Aydın, 19 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erdoğan Erişen katıldı.

Toplantı ile ilgili bilgi veren Vali Yardımcısı Niyazi Erten, 112 Acil Sağlık Hizmetleri Medya Kampanyası projesinin uygulanması noktasında işbirliği yapılması gereken kurum ve kuruluşlarla ilgili görüş alışverişinde bulunacağız. İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Belediye, yerel medya, servis şoförleri, taksi, esnaf odaları ile işbirliği gönüllük ve sosyal medya çalışmaları şeklinde paylaşımlarımız olacak. Paydaş kurumların yöneticileri ile kampanya başlamadan bugün bu bilgilendirme toplantısını yapıyoruz. Planın uygulanmasında paydaş kurumların görev ve sorumlulukları belirlenerek destekleri istenecek” dedi.

Niyazi Erten, proje kapsamında Medya ile işbirliği yapılacağını da söyleyerek, “112 Acil Çağrı Merkezinin gereksiz meşgul edilmesinin önlenmesi, trafikte seyreden Ambulansın geçiş önceliğine özen gösterilmesine yönelik toplumsal farkındalık oluşturmak amacındayız” diye konuştu ve yapılacak aktiviteler konusunda basın duyuruları hazırlanacağını, Bakanlıkça hazırlanan spot filmlerinin yerel kanallarda yayınlanmasının sağlanacağını ve gerektiğinde kampanya il sorumlusu ya da görevlendirdiği uzman yetkilinin yerel TV kanallarında program konukluğu sağlanarak halkı bilgilendirme çalışmalarının yürütüleceğini ifade etti.

112 Acil Sağlık Hizmetleri Medya Kampanyası; Minik 112 Uygulaması, Açık Alan Aktiviteleri, Görünürlük ve Sosyal Medya Çalışmaları faaliyetlerinden oluşacak.

Minik 112 uygulamasında çocuklarla kolay iletişim kurabilen, konuya hakim üç kişiden  oluşacak ekip okul bahçelerinde konuşlandırılmış 112 Ambulanslarını tanıtacak ve çocukları 112 Acil Sağlık Hizmetleri hakkında bilgilendirecek. Oluşturulan ekip, tüm çocuklara bilgilendirici broşür ve promosyon malzemeleri (kalem, silgi, etiket) dağıtacak, broşürlerin evde anne, baba ve kardeşleri ile paylaşmaları istenerek sadece çocukların değil, aynı zamanda ailelerinin de bilgilendirilmesi sağlanacak.

İlde, 112 Acil Sağlık Hizmetleri Medya Kampanyası kapsamında, halkın yoğun olarak bulunduğu AVM, kent meydanı vb. yerlerde açık alan aktiviteleri de yapılacak.

Toplantıda ayrıca, İl Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri’nden Sorumlu Müdür Yardımcısı Dr. Seyhan Canbulut tarafından Ordu ili Acil Sağlık Hizmetleri ile ilgili bir sunum da yapıldı.

Yapılan sunumda, Ordu’da 32 adet Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu bulunduğu, 5 adet kar paletli, 1 adet yoğun bakım ve 9 adet nakil ambulansı olmak üzere toplam 54 ambulansla hizmet sunulduğu, 2015 yılının ilk 8 ayında ise 47.710 vakaya müdahale edildiği ve ve bu sağlık hizmetlerinin 13 Hekim, 68 Ambulans ve Acil Bakım Teknikeri, 145 Acil Tıp Teknisyeni ile yürütüldüğü belirtildi.

Sunumda ayrıca, 112 Komuta Kontrol Merkezine günde 2.200 çağrı yapıldığı, bu çağrıların 1.800’ünün ise asılsız çağrılardan oluştuğu ve asılsız çağrıların % 84 civarında olduğu da ifade edildi.

Toplantıyı, Vali Yardımcısı Niyazi Erten, 112 Acil Sağlık Hizmetleri Medya Kampanyasına verecekleri destekten ve konuya gösterdikleri duyarlılıktan dolayı katılımcılara teşekkür ederek  sonlandırdı.

 

16 Eylül 2015 Çarşamba 17:06:41
( Güncellenme : 17 Eylül 2015 Perşembe 09:27:46)
Görüntülenme Sayısı : 819