Basın Açıklaması

Son günlerde "182'den Randevu Almanın En Düşük Maliyeti 7 lira" başlığıyla yerel basında yer alan haberlere yönelik, Kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla basın açıklaması yapılma gereği duyulmuştur.

ALO 182 Randevu Hattı acil aramalar kapsamında olmadığından bir ücrete tabidir. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ücretlendirmede ana kuralları ve üst sınırı belirlemektedir.  Hem sabit hatlardan hem de cep telefonlarından 182’i aramak sabit bir telefon hattı aramakla eşdeğerdir. BTK’ya göre Türkiye’de sabit hatları aramak dakikası en fazla 46,25 kuruştur. Türk-Telekom dakikası 7-15 kuruş arası ücretlendirme yapmakta olup, tarifeler değişebilmektedir. GSM firmaları da BTK’nın belirlediği bu üst sınırı geçemez.

Ayrıca vatandaşlarımız sözleşme ve paketlerinde geçerli olan bedava dakikalarını da kullanabilmektedirler.

Sağlık Bakanlığı’nın bu hat üzerinden gelir elde etmesi ya da vatandaşların telefon hattına ilave bir ücretin faturalandırılması söz konusu değildir. İnternet ve akıllı cihazlar (cep telefonu, tablet vs.) üzerinden alınan randevular ise ücretsizdir.

Alınan randevunun iptali için; ev, iş, ankesör ve cep telefonlarından 182 numaralı Sağlık Bakanlığı Merkezi Hekim Randevu Sistemi aranır. Bu arama randevu zamanından en az 80 dakika önce yapılmalıdır. 182 Randevu Hattı’nda çağrıyı karşılayan asistana,  hattı arayan vatandaş tarafından randevu talebinde bulunulan vatandaşın Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası verilir. Asistan vatandaşın bilgilerini doğrular. Vatandaş iptalini istediği randevusunun, tarih ve zamanını asistana iletir. Asistan tarafından ilgili randevu iptal edilir.

İptal sonrası herhangi bir ücretlendirme yapılmamaktadır. Randevu alınan zaman diliminde ilgili bölüme başvuru yapıp muayene fişi alınmadıkça ücretlendirme mümkün değildir.

İlgili haberlerde bahsi geçen diğer ücretlendirme ise 5510 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu’nda Sağlık Hizmetlerinden yararlanabilmek için, genel sağlık sigortalısı veya bakmakla yükümlü olduğu kişiler tarafından ödenecek tutar, yani katılım payı olarak tanımlanmaktadır. İlgili Ücretlendirme182 numaralı Sağlık Bakanlığı Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) ile yapılan işlemlerden kaynaklanmamaktadır.

Vatandaşlarımız MHRS ile ilgili www.mhrs.gov.tr, Katılım Payı ile ilgili hususlar için ise www.sgk.gov.tr internet sayfalarından daha ayrıntılı bilgiye ulaşabileceklerdir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 

                                                                                                                    Dr. İsmet KOLOMUÇ                                                                                                                                                         İl Sağlık Müdürü

15 Eylül 2015 Salı 08:45:02
( Güncellenme : 8 Kasım 2015 Pazar 12:17:36)
Görüntülenme Sayısı : 551