Ordu İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Halit ÇINARKA Oldu

Sağlık Bakanlığının yeni yapılanmasına göre Ordu İl Sağlık Müdürlüğü görevine getirilen Doç. Dr. Halit ÇINARKA, 20 Aralık itibari ile Ordu İl Sağlık Müdürü olarak görevine başladı.

Halit ÇINARKA Kimdir?

Doç. Dr. Halit ÇINARKA, 1973 Kastamonu Daday doğumlu olup, aslen Konya’lıdır. İlk ve  orta öğrenimini Eskişehir'in Çifteler ilçesinde, liseyi ise Konya Ereğli Lisesi'nde tamamladı.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde 1990-1996 yıllarında eğitimini tamamlayarak ‘Tıp Doktoru’ unvanı ile mezun olan ÇINARKA, 1996 yılında ilk görev yeri olan Aksaray ili merkez Akçakent Köyü Sağlık Ocağına atandı. 2,5 ay burada çalıştıktan sonra 1996 Eylül TUS sınavında kazandığı Heybeliada Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi'nde Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz ihtisasına başladı. 1997-2001 yılları arasında ihtisasını yapan ÇINARKA, İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ‘Göğüs Hasatlıkları Uzmanı’ unvanını aldı. 2001 yılında Trabzon Göğüs Hastalıkları Hastanesi'ne Göğüs Hastalıkları Uzmanı olarak atandı. 2 yıl bu hastanede çalıştıktan sonra 2 yıl da Trabzon SSK Bölge Hastanesi'nde yine aynı unvanla çalıştı.

2005 yılı Haziran ayında Trabzon Göğüs Hastalıkları Hastanesine başhekim olarak atanan ÇINARKA, 2007 Haziran ayından başlamak üzere bir yıl süreyle Erzurum Mareşal Çakmak Asker Hastanesi'nde uzun dönem yedek subay olarak askerliğini yaptı. Askerlik dönüşü başhekimlik görevine devam etti. 2009 yılı Temmuz ayında Trabzon İl Sağlık Müdürü olarak görevlendirildi. 14 ay bu görevde çalıştıktan sonra  2010 yılında Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalında Yardımcı Doçent olarak görev aldı. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinde başhekim yardımcılığı ve hastane yöneticiliği gibi idari kadrolarda 2 yıl kadar çalıştıktan sonra, 2015 yılı Ocak ayında Trabzon Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri oldu. Bu görevine 3 yıl kadar devam etti.

2016 yılında girdiği doçentlik sınavında başarılı olan ÇINARKA, göğüs hastalıkları alanında ‘Doçent’ unvanını almaya hak kazandı. Mart 2017’de Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Haydarpaşa Numune Sağlık Uygulama Araştırma Merkezi’ne doçent olarak atandı.  20 Aralık 2017 itibari ile de Ordu İl Sağlık Müdürü olarak görevlendirildi.

Ulusal, uluslararası hakemli dergilerde çok sayıda yayını bulunan Halit ÇINARKA, birçok projede ‘Proje Yürütücüsü’ ve ‘Araştırmacı’ olarak görev almıştır.  Çok sayıda ulusal dernekte üye ve yönetim kurulu üyesi olarak görev alan, evli ve 2 çocuk babası olan ÇINARKA,  iyi derecede İngilizce bilmektedir.

 

25 Aralık 2017 Pazartesi 10:56:48
( Güncellenme : 25 Aralık 2017 Pazartesi 10:58:17)
Gürüntülenme Sayısı : 1314