Diş Hekimliğinde Akılcı Antibiyotik Kullanımı

Ordu İl Sağlık Müdürlüğü akılcı antibiyotik kullanımı ile ilgili birçok faaliyet düzenliyor. Bu kapsamda Türkiye’de ikincisi düzenlenen “Diş Hekimliğinde Akılcı Antibiyotik Kullanımı” konulu eğitim, Ordu İl Sağlık Müdürlüğü ve Ordu Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi koordinasyonunda Halk Sağlığı Müdürlüğü konferans  salonunda yapıldı.

Diş Hekimliğinde akılcı antibiyotik kullanım eğitimine kamu ve özel sektörde çalışan diş hekimleri katıldı.

Ordu üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ferhat Ayrancı diş hekimliğinde akılcı antibiyotik kullanımı ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi. Ayrancı yaptığı sunumda, diş hekimliğinde akılcı antibiyotik kullanımı konusunda gerek özel sektör gerekse kamudaki diş hekimlerinin hastalara antibiyotik yazarken nelere dikkat etmesi gerektiğine ve gereksiz antibiyotik kullanımının önüne nasıl geçilebileceğine dikkat çekti. Ayrıca Ayrancı, reçetesiz ilaç kullanımı ve antibiyotik reçete edilme sıklığının yüksek olması sebebiyle yalnızca hekimlerin gerekli gördüğü enfektif veya profilaktik durumlarda antibiyotik kullanılması gerektiğine değinerek hastaların da bu konuda bilinçlenmesi gerektiğinin ve bu görevin özellikle hekimlere ait olduğunun altını çizdi.

Ülkemizde grip nezle gibi viral durumlar da dahil antibiyotik kullanılması algısının kırılması gerektiğini belirten Ayrancı “Gereksiz ve fazla antibiyotik kullanımı ülke ekonomisini zedelemektedir. Ayrıca yanlış kullanılan antibiyotikler vücutta mikroorganizmaların direnç kazanmasına ve güçlenmesine neden olarak gelecek nesilleri tehlikeye atmaktadır. Bu sebeplerden ötürü antibiyotik kullanımı planlı ve doktor kontrolünde olmalıdır" şeklinde konuştu.

 

5 Haziran 2017 Pazartesi 10:54:41
( Güncellenme : 5 Haziran 2017 Pazartesi 10:56:55)
Görüntülenme Sayısı : 601

Galeri