Ordu’da Akılcı İlaç Kullanımı

Ordu İl Sağlık Müdürlüğü “Akıllıyım, İlacımı Akılcı Kullanıyorum” projesi kapsamında birçok faaliyet düzenliyor.

Yapılan bu faaliyetler ile akılcı ilaç kullanımının toplum tarafından bilinmesi, desteklenmesi ve bu konuda duyarlılık oluşması hedefleniyor.

Konu ile ilgili İl Sağlık Müdürü Dr. İsmet KOLOMUÇ şu açıklamalarda bulundu:

“Ordu İl Sağlık Müdürlüğü olarak Akılcı İlaç Kullanımı faaliyetleri kapsamında “Akıllıyım, İlacımı Akılcı Kullanıyorum” projesini uygulamaya geçirdik. Proje ile Akılcı İlaç Kullanımı konusunda farkındalık oluşturmayı amaçlıyoruz.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yanlış ve gereksiz ilaç kullanımı halk sağlığını etkileyen ciddi bir sorundur. Yanlış ilaç kullanımı, hastaların tedaviye uyumunun azalmasına, ilaç etkileşimlerine bağlı istenmeyen sonuçlara, bazı ilaçlara karşı direnç gelişmesine, hastalıkların tekrarlamasına ya da uzamasına, yan etki görülme sıklığının artmasına, tedavi maliyetlerinin artmasına neden oluyor.

Örneğin günümüzde antibiyotiklerin gereksiz kullanımı önemli bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkıyor. Ülkemizde üst solunum yolu enfeksiyonlarında (ÜSYE) antibiyotikleri oldukça sık kullanıyoruz.  Ülkemizde çocukların birçoğu yılda 5-8 kez,  adolesanların ise birçoğu 2-4 kez ÜSYE geçirmektedir. Bu kapsamda ülkemizde polikliniğe başvuran özellikle çocuk hastaların % 63’ü ÜSYE tanısı almaktadır. ÜSYE’nin ise %80’i viral kökenlidir yani virüsler neden olmaktadır. Antibiyotiklerin virüsler üzerine etkisi olmadığı için, viral hastalıklarda antibiyotik tedavisi tamamen gereksizdir.

Tüm bu bilgiler ışığında, akılcı ilaç kullanımına çok dikkat etmemiz gerekiyor.”

“Akıllıyım, İlacımı Akılcı Kullanıyorum” projesi kapsamında Ordu’da yaptıkları faaliyetleri anlatan Dr. İsmet KOLOMUÇ şu bilgilere yer verdi:

“İlimizde bulunan Sağlık Bakanlığı- Ordu Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanemizin bünyesinde 28.01.2015 tarihinde Türkiye'de ilk olarak hayata geçirdiğimiz, Akılcı İlaç Kullanımı konusunda katkısının büyük olacağını düşündüğümüz  "Akılcı İlaç Polikliniğini" kurduk. Poliklinikte hastalarımıza ilaçlarını ne kadar sürede ve ne şekilde kullanması gerektiği ile ilgili bilgiler veriyoruz.  

Ayrıca akılcı ilaç kullanımının önemli olması hasebiyle değişik faaliyetlerle bu konuya dikkat çekmeye çalışıyoruz. Halk Sağlığı Müdürlüğümüz ve Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğimizle beraber alanında saygın Bilim İnsanlarını ilimize davet ederek konferanslar düzenliyoruz.

Yine akılcı ilaç kullanımının önemine dikkat çekmek için Sağlık Yaşam Yürüyüşleri düzenliyoruz.

Ayrıca bu kapsamda Ordu devlet hastanesi ile Altınordu ilçesinde hizmet vermekte olan tüm özel hastanelerimizde belirlenen yerlere “Fındık Çocuk” maskotları yerleştirdik. Tasarladığımız bu “Fındık Çocuk” maskotlarımızla ve çevresindeki standlarla akılcı ilaç kullanımında halkımızın farkındalığını ve bilinç düzeyini arttırmayı hedefliyoruz.

Vatandaşlarımızdan özellikle istirhamım, evlerinizde kullanım süresi geçmiş veya kullanımı tamamlanmış ilaçlarınızı Fındık Çocuklarımızın sepetlerine atın. Zira evsel atıklarımızla birlikte çöpe atılan ya da lavaboya dökülen ilaçlar içerdikleri çeşitli kimyasallar sebebiyle çevremizi ve buna bağlı olarak bizlerin hayatını olumsuz yönde etkiliyor.  Bizler bu sepetlerdeki atık ilaçları toplayarak uygun yollarla imha edilmesini sağlayacağız. Böylece doğru biçimde toplanan ve imha edilen ilaçlar çevremize zarar vermeyecek. Bununla birlikte, maskotlarımızın sepetlerinde toplanan atık ilaçları farmakolojik gruplarına göre sınıflandırarak bilimsel analizini de yapacağız.

Son olarak Müdürlüğümüzce yürütülmekte olan “Akıllıyım, İlacımı Akıllı Kullanıyorum” projesi kapsamında, çocukların ilgisini çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla hazırladığımız ‘Fındık Çocuk’ maskotunun görselini içeren yap-boz’ların basımını sağlayarak, “gereksiz ilaç organlarıma zarar verir” sloganı ile Altınordu ilçesinde öğrenim gören ortaokul 5. Sınıf öğrencilerine proje ödevi olarak dağıttık” dedi.

İSMBasın

4 Nisan 2017 Salı 15:36:53
( Güncellenme : 4 Nisan 2017 Salı 16:37:00)
Görüntülenme Sayısı : 665

Galeri