14 Mart Tıp Günü ve Tıp Haftamız Kutlu Olsun…

Sözlerime Tıp mesleğinin kurucusu Hipokrat’ın bir sözüyle başlamak istiyorum.

“Tıp bir sanattır” der Hipokrat,  malzemesi insan olan bir sanat, hem de ondan insanlık sevgisinin kopamadığı çok zor bir sanat.

Tarihte kimi anlar vardır. Bu anlar o ana değer veren insanlar için çok özeldir. O anlarda tarihten gelen birikimler eşliğinde hayatın bir muhasebesi yapılır ve geçmiş tecrübeler ışığında geleceğe bir köprü kurulur. 14 Mart biz hekimler için böyle bir gündür. 14 Mart 1827’de, ülkemizde modern tıp eğitimi başlamıştır. Öte yandan 14 Mart, tarihte ilk kez, 14 Mart 1919’da İstanbul’u işgal eden kuvvetlere karşı tıp öğrencilerinin bir tepkisi olarak bir bayram olarak kutlanmıştır.  İşte o gün bugündür. Hekimler, 14 Mart’ı, sadece bir protokol töreni olmaktan çıkartarak, Tıp Bayramı ruhuna uygun biçimde yaşanan sorunların altını çizdikleri, meslek değerlerinin ışığında kendilerini ve sağlık ortamını sorguladıkları bir gün şeklinde kutlamışlardır.

İnsanların kaliteli, mutlu bir yaşam sürmelerinin ana koşulu sağlıklı bireyler olmalarından geçmektedir. Bedenen ve ruhen sağlıklı bireyler, eğitimin artmasına, üretimin güçlenmesine, ülkenin kalkınmasına dolayısıyla toplumsal refahın artmasına önemli katkı sunarlar. Gelişmişliğin en önemli göstergelerinden birinin sağlık hizmetleri olması nedeniyle, insan sağlığının korunması, sağlık sorunlarının ortadan kaldırılması adına her koşulda görev yapan doktorlarımızın ve sağlık çalışanlarının ortaya koyduğu çabanın değeri ölçüsüzdür.

Sağlık çalışanları dünyada insanları yaşatmak için çalışır. Savaşta dahi görevi yaşatmaktır. Bu özellik başka hiçbir meslek grubunda yoktur. Sağlık çalışanı olmanın en önemli özelliklerinden biri de özveri gerektirmesidir. Özverisiz bu meslekler yapılamaz. "İyileştirmeye ve yaşatmaya vesile olma, yardımcı olma" görevi, sağlık çalışanı olmayı belki de en zor ve sorumluluğu en ağır meslek grubundan birisi haline getirir. Sağlık çalışanı olarak bir mesleği değil,  bir yaşam biçimini seçmiş olursunuz. Yaptığınız işin maddiyatla karşılaştırılır bir ölçüsü de yoktur. Sağlık hizmeti,  ölçüsü olmayan ama çok içten bir teşekkürle bile karşılanabilen bir hizmettir.

İnsanın sağlık çalışanı olabilmesi için yüreğinin insan sevgisiyle dolu olması gerekir. Sağlık sisteminin bu günlere gelmesinde en büyük katkıyı; büyük bir sabırla, hoşgörüyle, özveriyle yaratılmış en değerli varlık olan insanlara hizmet eden, onların sorunlarını, dertlerini paylaşabilen, böylesine zor bir görevi büyük bir aşkla ve şevkle yerine getiren hekimlerimiz ve sağlık çalışanlarımız yapmaktadır.

Son yıllarda Türkiye sağlık politikaları tam manası ile bir değişim ve dönüşüm geçirmiş, insan odaklı ve önleyici sağlık hizmetleri esas alınan bir sisteme geçilmiştir. Sağlıkta kalitenin ve hizmet ağının geliştirilmesine yönelik çalışmalar kesintisiz sürdürülmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti birçok gelişmiş ülkenin önüne geçmeye başlamış hayata geçirdiği projelerle örnek teşkil eder hale gelmiştir.

Bu duygu ve düşüncelerle; insan hayatını her şeyin üstünde tutan, tüm zorluklara rağmen özveri ile çalışmaya devam eden, değer ve fikir üreten, insanın sağlık problemlerinden kaynaklı acılarını azaltan, insanı yaşatmak ve daha nitelikli bir yaşam sürmesi için çaba sarf eden, emek harcayan ve zaman zaman çok zor şartlarda bile vazife ve sorumluk bilinciyle hareket eden bu kutsal mesleğin kıymetli mensupları olan başta hekimlerimiz olmak üzere, tüm sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramlarını tebrik ediyor, hayat boyu muvaffakiyetler diliyor ve şükranlarımı sunuyorum.

                                                                                                                         

                                                                                                                                      Dr. İsmet KOLOMUÇ

                                                                                                                                          İl Sağlık Müdürü

14 Mart 2017 Salı 16:34:48
( Güncellenme : 15 Mart 2017 Çarşamba 08:12:50)
Görüntülenme Sayısı : 441