Ordu UMKE Zorlu Şartlarda Göreve Hazır

Sağlık Bakanlığı 2016 yılı faaliyet programı kapsamında planlanan Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE)  il tatbikatı, 22-24 Nisan tarihleri arasında Perşembe ilçesi, Çaka Mahallesinde AFAD, İtfaiye ve Jandarma ekiplerinin katılımı ile tamamlandı.

Tatbikata, Acil Sağlık Hizmetlerinden Sorumlu İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Seyhan Canbulut, Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şube Müdürü Dr. Doğan Şensoy, İl Afet Birim sorumlusu Semray Kadıoğlu katıldı.

22 Nisan günü ‘çoklu trafik kazası’  ile başlayan İl tatbikatı, İl Ambulans Servisi 112 Komuta Kontrol Merkezinden bir binada çökme meydana geldiği ve çok sayıda kişinin enkaz altında kalarak yaralandığı ihbarını alır almaz UMKE’nin olay yerine intikali ile devam etti.

Jandarmanın güvenlik önlemleri aldığı olay yerine ulaşan UMKE, İtfaiye ve AFAD ekiplerinin açmış olduğu enkazda yaralılara başarılı bir şekilde ilk müdahalelerini yaparak, enkazdan çıkardıkları yaralıları olay yerine gelen 112 acil yardım ambulansları ile hastanelere sevk edilmelerini sağladı.

Eğitim ve tatbikatın ikinci gününde ise İlde meydana gelebilecek deprem, çoklu trafik kazası ve terör saldırısı senaryoları hazırlanıp, masa başı tatbikatı olarak sunum yapıldı.

Başarılı bir tatbikat gerçekleştirdiklerini ve eğitim ve tatbikatlara her fırsatta devam edeceğini belirten İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Seyhan Canbulut konuşmasını şöyle sürdürdü; “UMKE’miz her zaman göreve hazır. Olası bir afette karşılaşılabilecek her türlü zorluğa karşı paydaş kurumlarımızla birlikte Ulusal Medikal Kurtarma Ekibimizi eğitiyoruz. Eğitim ve tatbikatların her aşamasında bizlerden desteğini esirgemeyen;  AFAD, İtfaiye, Jandarma’ya teşekkürlerimi iletiyorum. Bu bir ekip işi, gönül işi, hep birlikte olası bir afette neler yapılacağı konusunda gerekli tatbikatları yaparak ekibimizi zinde ve dinç tutuyoruz.”

Yapılan tatbikat ve UMKE ile ilgili görüşlerini dile getiren Ordu İl Sağlık Müdürü Dr. İsmet Kolomuç şu bilgilere değindi; “yaşamın kıyısındaki hayatlara el olan, umut olan, kısaca umuda el olan UMKE’mize yürekten teşekkürlerimi sunuyorum. UMKE, sağlık gönüllülerimizden oluşan bir ekip.  Gece gündüz demeden her türlü şartta en değerli varlığa; insana hizmet için çarpan gönüllülerden oluşan yürekler topluluğu olarak tanımlıyorum ben onları. Bu eğitim ve tatbikatlarla daha da güçlenen ekibimiz, yapılan tatbikatla olası bir depremde karşılaşılabilecek birçok zorlukla yüz yüze geldi. Her türlü zorlu şartlarda göreve hazır olan Ordu Ulusal Medikal Kurtarma Ekibimiz önümüzdeki günlerde Mardin Nusaybin’de görev alacak. Şimdiden bu gönlü güzel, insan sevgisiyle çarpan gönüllere başarılar diliyorum.”

İSMBasın

27 Nisan 2016 Çarşamba 14:47:08
Görüntülenme Sayısı : 353

Galeri