Altınordu Muhtarlarına İlkyardım Eğitimi Düzenlendi

Ordu İl Sağlık Müdürlüğü, mahalle muhtarlarına yönelik İlkyardım Bilgilendirme Eğitimi düzenledi.  Altınordu ilçesindeki 46 mahalle muhtarının katıldığı eğitim, Altınordu Toplum Sağlığı Merkezi toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Mahalle muhtarlarına, herhangi bir kaza ya da yaşamı tehlikeye düşüren durumlarda, sağlık görevlilerinin yardımı ulaşıncaya kadar, hayatın kurtarılması ya da durumun daha kötüye gitmesinin önlenmesi, olay yerinde tıbbi araç aranmaksızın mevcut araç ve gereçlerle ilaçsız olarak ne yapılabileceğini öğretme amacıyla düzenlenen eğitime, Acil Sağlık Hizmetlerinden Sorumlu İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Seyhan Canbulut  da eğitici olarak katıldı.

Eğitim kapsamında; genel ilkyardım bilgileri, kanamalar ve yaralanmalarda ilkyardım, kırık çıkık ve burkulmalarda ilkyardım, zehirlenmelerde ilkyardım, yanık, donma ve sıcak çarpmalarında ilkyardım, hayvan ısırıklarında ilkyardım eğitimi verildi. Bununla birlikte, sara krizi (Epilepsi), kan şekeri düşüklüğü, şok, göğüs ağrısı, havale konusunda da bilgi verildi.

Ayrıca trafikte ambulansa nasıl yol verileceği, 112 Acil Sağlık Hizmetlerinin hangi durumlarda aranması ve ararken nelere dikkat edilmesi gerektiği ve Sağlık Bakanlığı’nın tüm Türkiye’de aynı anda başlattığı 112 Medya kampanyası hakkında da bilgi verildi.

Ordu Kadını Güçlendirme Derneği’nin talebi doğrultusunda, Ordu İl Sağlık Müdürlüğü ilkyardım eğitmenleri tarafından üç gün süreyle verilen İlkyardım Bilgilendirme Eğitimi aynı zamanda Kamu ve Sivil Toplum Kuruluşları arasındaki işbirliğini güçlendirme amacını da taşıyor.

İl Sağlık Müdürü Dr. İsmet Kolomuç mahalle muhtarlarına yönelik ilkyardım bilgilendirme eğitimi ile ilgili şu bilgilere yer verdi; “Ordu Kadını Güçlendirme Derneğine sağlık alanında yaptığı bu çalışmadan dolayı teşekkür ediyorum. Toplumumuzu sağlık alanında bilgilendirmeye her fırsatta devam edeceğiz. Sağlıklı bir toplum, ancak sağlık alanında bilinçli insanların varlığı ile kaimdir. Bizler toplumumuzu bilinçlendirme noktasında her zaman göreve hazırız. Sivil toplum kuruluşlarımızla işbirliği içerisinde çalışmaya ve STK’larımızdan gelen sağlık eğitim taleplerine her zaman açığız.” 

 

İSMBasın

26 Nisan 2016 Salı 13:51:50
( Güncellenme : 26 Nisan 2016 Salı 13:58:00)
Görüntülenme Sayısı : 240

Galeri