21-28 Nisan Ebeler Haftası Kutlu Olsun

Ebelik mesleği, insanlığın var oluşu ile başlayan dünyanın en eski mesleklerinden biridir.

Huzurun, mutluluğun ve geleceğinin en önemli teminatı bir ülkede sağlıktır. Sağlıklı bir toplum sağlıklı bireylerden oluşur. Sağlıklı bireyler, sağlıklı bir aile ve sağlıklı bir toplumun oluşmasında ebelik mesleği çok önemli bir yere sahiptir.

Ebelik mesleği, doğum eylemini gerçekleştirmenin yanında ana-çocuk sağlığı, doğum öncesi ve doğum sonrası anne ve bebek bakım hizmetleri, anne ve bebek ile ilgili koruyucu tedbirler, tıbbi önlemlerin alınması, gerekli hallerde ilkyardım ve acil önlemlerin alınması hizmetlerini de yürüten,  doğum ağrısı çeken bir annenin acısını dindirerek minicik bir bedenin dünyaya gelmesine yardımcı olan, kâinatta yaratılan en değerli varlık olan bir insanın doğuşundaki mucizeye şahitlik eden, sağlık alanında yurdumuzun her köşesinde oldukça kutsal bir görev ifa ederek, toplum nazarında saygıyı hak etmiş profesyonel bir disiplindir.

Sağlık sistemimizin başarıya ulaşmasında her sağlık çalışanının yeri vazgeçilmezdir. Ülkemizde özellikle son yıllarda anne ve bebek ölüm oranlarının büyük bir hızla indirilmesinde ebelerimizin rolü büyüktür.  Sağlıklı başlangıç ve sağlıklı nesiller  için ebelik  hizmetlerinin güçlendirilmesi ve normal doğumun desteklenmesi son derece önemlidir. Ülkemizde maalesef sezaryan oranları yüksek. Bu oranların düşürülmesinde ebelerimize büyük görevler düşmektedir. İmkân varsa normal doğumla bebeğimize kavuşmamız son derece önemli. Elbette sezaryanın tıbbi olarak gerekli olduğu durumlar vardır ama normal koşullarda sağlıklı bir normal doğumla dünyaya gelebilecek bir bebeğin normal doğumla dünyaya gelmesi uygun olacaktır. Zira doğum fizyolojik bir olaydır.

Gözümüzü ilk açtığımızda gördüğümüz, dünyaya geldiğimizde ilk tanıştığımız insanlar olan, mesleklerinin kutsallığına inanarak büyük bir sevgiyle insanımıza hizmet eden, gece gündüz demeden özveriyle görev yapan tüm ebelerimizin ’21-28 Nisan Ebeler Haftası’nı kutluyor, ülkemizin sağlığına yaptıkları katkılardan dolayı şükranlarımı sunuyorum.


Dr. İsmet KOLOMUÇ

                                                                                                                                                 İl Sağlık Müdürü

20 Nisan 2016 Çarşamba 14:55:34
( Güncellenme : 20 Nisan 2016 Çarşamba 15:08:56)
Görüntülenme Sayısı : 254